Alfred Hermann Helberger oljemålning

287058

HELBERGER, Alfred Hermann (1871-1946): Landskapsmotiv, signerad A Helberger, olja på duk, 89x70 cm
HISTORIK: Alfred Helberger var en tysk bildkonstnär och efter studier i Frankfurt och Karlsruhe flyttade han 1894 till Berlin och öppnade en studie vid Kurfürstenstrasse. AH reste bla till Frankrike (1905), Norge (Svalbard), Danmark, Holland och Portugal och AH tog starkt intryck av franska impressionister och fauvister, och såg framförallt upp till Edvard Munch och Ferdinand Hodler. Helberger och konstnärskollegorna August Macke och Franz Marc gjorde alla militärtjänstgöring under Första Världskriget. AH som var gift med en judinna förbjöds 1937 av Nazistregimen att ställa ut sina tavlor (Entartete Kunst). Målningarna utförda därefter gjordes i största hemlighet. AH:s fru avrättades i ett koncentrationsläger och kort därefter begår AH självmord i Berlin 1946. En stor del av Helbergers målningar fanns dock kvar i Berlin, dessa hämtades senare till Sverige av konstnärens dotter.

Lagning, färgbortfall

Rum 4

Budhistorik (11 bud)
1643423
1643422
1 800
1643421
1643420
1643268

Slutpris SEK:
195 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.