Alfred Herman Helberger oljemålning

287052

HELBERGER, Alfred Hermann (1871-1946): Par i skymning, monogramsignerad AH, olja på duk, ca 56x66 cm
HISTORIK: Alfred Helberger var en tysk bildkonstnär och efter studier i Frankfurt och Karlsruhe flyttade han 1894 till Berlin och öppnade en studie vid Kurfürstenstrasse. AH reste bla till Frankrike (1905), Norge (Svalbard), Danmark, Holland och Portugal och AH tog starkt intryck av franska impressionister och fauvister, och såg framförallt upp till Edvard Munch och Ferdinand Hodler. Helberger och konstnärskollegorna August Macke och Franz Marc gjorde alla militärtjänstgöring under Första Världskriget. AH som var gift med en judinna förbjöds 1937 av Nazistregimen att ställa ut sina tavlor (Entartete Kunst). Målningarna utförda därefter gjordes i största hemlighet. AH:s fru avrättades i ett koncentrationsläger och kort därefter begår AH självmord i Berlin 1946. En stor del av Helbergers målningar fanns dock kvar i Berlin, dessa hämtades senare till Sverige av konstnärens dotter.

Rum 4

Budhistorik (36 bud)
1643727
8 200
1643715
8 000
1643712
7 800
1643701
7 600
1643698
7 400

Slutpris SEK:
8 200
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer