Alfred Herman Helberger oljemålning

287049

HELBERGER, Alfred Hermann (1871-1946): Kvinna med barn, signerad A Helberger, olja på duk, ca 68x87 cm
HISTORIK: Alfred Helberger var en tysk bildkonstnär och efter studier i Frankfurt och Karlsruhe flyttade han 1894 till Berlin och öppnade en studie vid Kurfürstenstrasse. AH reste bla till Frankrike (1905), Norge (Svalbard), Danmark, Holland och Portugal och AH tog starkt intryck av franska impressionister och fauvister, och såg framförallt upp till Edvard Munch och Ferdinand Hodler. Helberger och konstnärskollegorna August Macke och Franz Marc gjorde alla militärtjänstgöring under Första Världskriget. AH som var gift med en judinna förbjöds 1937 av Nazistregimen att ställa ut sina tavlor (Entartete Kunst). Målningarna utförda därefter gjordes i största hemlighet. AH:s fru avrättades i ett koncentrationsläger och kort därefter begår AH självmord i Berlin 1946. En stor del av Helbergers målningar fanns dock kvar i Berlin, dessa hämtades senare till Sverige av konstnärens dotter.

Rum 6

Budhistorik (11 bud)
1643957
2 600
1643958
2 600
1643957
2 400
1643953
1643951

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.