Kartor och planscher bl.a. Bergen bataljplanscher

286722

KARTOR OCH PLANSCHER, graverade och litograferade, 1600-1800-tal, bl.a. bataljplanscher ur Merian och Pufendorf, tittskåpsvy över Stockholm, ca 26x41 cm, Chatelains kartor över Köpenhamn och Bergen, Braun- Hogenberg, Kolding, litograferad vy Christiania (?), genealogisk plansch av Seutter "Stamm baum, Dänemark" , ca 51x49 cm

Vissa skador och småfläckar, genealogisk plansch fläckad, 1 med reva, några klippta och uppfodrade

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 1

Budhistorik (6 bud)
1652330
1651883
500
1651882
450
1647459
1644610

Slutpris SEK:
94 EUR, 113 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.