Kartor och planscher bl.a. Bergen bataljplanscher

286722

KARTOR OCH PLANSCHER, graverade och litograferade, 1600-1800-tal, bl.a. bataljplanscher ur Merian och Pufendorf, tittskåpsvy över Stockholm, ca 26x41 cm, Chatelains kartor över Köpenhamn och Bergen, Braun- Hogenberg, Kolding, litograferad vy Christiania (?), genealogisk plansch av Seutter "Stamm baum, Dänemark" , ca 51x49 cm

Vissa skador och småfläckar, genealogisk plansch fläckad, 1 med reva, några klippta och uppfodrade

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 1

Budhistorik (6 bud)
1652330
1651883
500
1651882
450
1647459
1644610

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer