Arabisk handskrift, grammatik, tidigt 1800-tal

286405

ARABISK HANDSKRIFT. Troligen tidigt 1800-tal.
Omfattande ca 370 blad i tusch på vaxat papper, text i svart med punkter i guld inom ram i guld. Titelblad i färger och guld, uppfodrat, solkat. Delvis fläckad, 1 blad hårdare, några blad med utsmetad text, något fläckad av kladd, 1 blad skadat med förlust av hörn och marginal, några lagningar i marginal, några lösa blad, något hål eller smårevor i marginalen. Totalyta ca 15,2x10,4 cm, textyta ca 12x5,5 cm. Några dekorationer utanför texten.
Senare klotband, nött, skadat och fläckat, delvis lösa pärmar. Nya försättsblad.
Fol. 1b första suran, svart text på vit botten i rundel av guld, i rikt dekorerad ram i guld och färger, därefter saknas av sura 2 verserna 1-15, den fortsatta texten i ram av guld, svart och rött, kapitelöverskrifter i vit skrift på guldband, versindelning
med rundlar i guld, rött och svart, bladet med sura 79:11-80:26 löst, 80:27-84:8 saknas. I marginalen indelningar för recitationen med blomsterornament i guld och färger. Ingen kolofon och ingen datering.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 16

Budhistorik (38 bud)
1663183
8 000
1663189
7 800
1663183
7 200
1663187
7 000
1663183
6 200

Slutpris SEK:
8 000
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer