Callerström Bordspendyl 1800-tal

286389

BORDSPENDYL, empire, brännförgylld och patinerad brons, vitemaljerad urtavla signerad Callerström, Stockholm (troligen Johan Erik C, verksam omkring 1802-30), halvslag, sockel i marmor på lejontassar samt dekor av pärlstav, urhus flankerat av antikiserade kvinnofigurer, dekor av lyra samt krönt med apollons ansikte i strålglas, höjd 37 cm

Tavla med emaljskador, marmor med smärre nagg

Ändringar/tillägg
Pendel samt nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Kundcenter

Budhistorik (20 bud)
1644245
15 000
1644192
14 500
1644244
14 500
1644192
14 000
1644033
13 500

Slutpris SEK:
15 000
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer