Porträtt, Gustav II Adolf, oljemålning

285656

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Sverige, 1700-tal): Porträtt av Gustav II Adolf i rustning - bröstbild, olja på duk, 52 x 42. Inskription: Gustaf 2 Adolf R.S.
Möjligen ingick målningen i en regentlängd, vilka var populära på 1700-talet

krackelyrer, smärre hål, bucklig

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Budhistorik (10 bud)
1640019
1640018
3 800
1640017
3 400
1639620
3 200
1639616

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer