Porträtt, Gustav II Adolf, oljemålning

285656

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Sverige, 1700-tal): Porträtt av Gustav II Adolf i rustning - bröstbild, olja på duk, 52 x 42. Inskription: Gustaf 2 Adolf R.S.
Möjligen ingick målningen i en regentlängd, vilka var populära på 1700-talet

krackelyrer, smärre hål, bucklig

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Budhistorik (10 bud)
1640019
1640018
3 800
1640017
3 400
1639620
3 200
1639616

Slutpris SEK:
377 EUR, 453 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.