Björn Keller fotografi

285532

KELLER, Björn (född 1946): ur serien "Kroppar" no 33, sv/v silvergelatinfoto, sign. på baks.1989 print No7, 24,5x19,5 cm

Med sitt strama bildspråk och unika formkänsla är Björn Keller en förgrundsfigur för svenskt stillebenfotografi. Han inspireras av fusionen mellan funktion och form och hans bilder skapar ofta intressanta korsbefruktningar mellan väsensskilda ting. Han är representerad på Moderna Museet i Stockholm och Absolut ART i Paris och har sedan slutet av 1970-talet haft ett 30-tal utställningar på gallerier och konsthallar tex Moderna Museet 1991, Galleri Camera Obscura 1981, Fotomuseum i Wintertur i Schweiz 2004, Faulconer Gallery i USA 2005 och på Swedish Style Fair i Tokyo, Japan 2001.

Konst, Fotografi

Rum 17

Björn Keller fotografi
Budhistorik (1 bud)

1640484
2015-01-12 17:37:52

2015-01-12 kl 20:45
Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer