Kristina Jansson oljemålning

285507

JANSSON, Kristina (född 1967): "De förklädda", signerad och daterad á tergo Kristina Jansson 2001, olja på duk, ca 200x145 cm

Utbildning:
1995-2001 på Konstakademien, Stockholm
1998 Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts, Erasmus, Paris, France
1994-95 The Fine Arts Academy, Vienna, Austria

Utmärkelser:
2010 Carnegie Art Awards, 2nd prize winner

Representerad:
Moderna museet, Stockholm, Sverige
Statens Konstråd (The National Public Art Council), Sverige

Konst, Modernt måleri, Nutida, Måleri

Rum 17

Kristina Jansson oljemålning

Budhistorik (15 bud)
1656133
20 000
1646262
19 500
1646262
18 500
1645986
18 000
1645986
17 000

Slutpris SEK:
20 000
1 954 EUR, 2 286 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.