Kristina Jansson oljemålning

285507

JANSSON, Kristina (född 1967): "De förklädda", signerad och daterad á tergo Kristina Jansson 2001, olja på duk, ca 200x145 cm

Utbildning:
1995-2001 på Konstakademien, Stockholm
1998 Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts, Erasmus, Paris, France
1994-95 The Fine Arts Academy, Vienna, Austria

Utmärkelser:
2010 Carnegie Art Awards, 2nd prize winner

Representerad:
Moderna museet, Stockholm, Sverige
Statens Konstråd (The National Public Art Council), Sverige

Konst, Modernt måleri, Nutida, Måleri

Rum 17

Kristina Jansson oljemålning

Budhistorik (15 bud)
1656133
20 000
1646262
19 500
1646262
18 500
1645986
18 000
1645986
17 000

Slutpris SEK:
20 000
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer