Dopkåpa och mössa 1700-tal

285384

DOPKÅPA och MÖSSA FÖR FLICKA, Kristningskläder, 1700-talets mitt, kåpan av sidentaft med silverlan samt applicerad knypplad silverspets av spunna metalltrådar på en kärna av silke, bröststycke av sidentaft dekorerat med knypplad silverspets, livrem av knypplad silverspets, mössan sydd i ett mittstycke och två sidostycken, varav det ena stycket skarvat, guldbrokad med stiliserade granatäpplen på sidenripsbotten, rött tuskaftat sidenfoder, kantad med rött silke, dopkåpan 63 cm
PROVENIENS: Möjligen prinsessan Sofia Albertina
sedermera genom arv Forsby Herrgård
LITTERATUR: Jmf med Gustaf III:s kristningskläder i Lena Rangström, Kläder för tid och evighet, Gustaf III sedd genom sina dräkter; Livrustkammaren, Stockholm 1997, s. 35 ff

slitage och skador

Diverse, Mattor/Textilier

Monter 20

Dopkåpa och mössa 1700-tal

Budhistorik (31 bud)
1643022
5 800
1642909
5 600
1642909
5 400
1642137
5 200
1641626
5 000

Slutpris SEK:
5 800
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer