Daktyliotek 1800-talets andra hälft

285382

DAKTYLIOTEK, 1800-talets andra hälft, Grand Tour souvenir, bestående av en samling om 80 st gipsavgjutningar av antika gemmer med mytologiska och historiska motiv, alla i högrelief (gemma exscalpta); smärre nagg
PROVENIENS: Inköpta under resa till Rom 1862 av landshövding Fredrik Otto Silfverstolpe (1795-1882) och Louise Silfverstolpe, f. Peterson, vidare i arv inom familjen

Diverse

Monter 20

Budhistorik (6 bud)
1643013
1643012
3 800
1640364
3 600
1635145
3 400
1635144

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer