Peter Roström, Porträtt, olja

285276

ROSTRÖM, Peter (verksam under 1700-talets mitt): Porträtt av C:M: Gren, née de Branting, född 1727 - midjebild, signerad och daterad på baksidan aftagen 1755 d 1 Ma˙ Stockholm P. Roström Pict, olja på duk, 79 x 66 cm.
Bronserad ram i rokoko
Registrerad i Svenska Porträttarkivet
Litteratur: Svenskt Konstnärslexikon, volym IV, Malmö 1961, sidan 539

Retuscher, krackeleringar, smärre färgbortfall

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri

Rum 3

Peter Roström, Porträtt, olja

Budhistorik (14 bud)
1660268
6 800
1659911
6 600
1660264
6 600
1659911
6 400
1658561
6 200

Slutpris SEK:
6 800
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer