Arabisk handskrift, koran troligen 1800-tal

285131

ARABISK HANDSKRIFT - KORAN. Arabisk handskrift, troligen tidigt 1800-tal.
Omfattande 99 blad i tusch på vaxat papper, text i svart med punkter i guld inom ram i guld. Dubbelsidigt titelblad i rött, blått och guld. Totalyta ca 22x15 cm, textyta ca 16x9,5 cm. Några dekorationer utanför texten.
Samtida band med pärmar med blomster- och gulddekor, röd skinnrygg.

Något nött rygg, lätt nötta pärmar, etikett på pärmarnas insida, borttagen etikett på eftersättsbladet. Texten i slutet med några lagningar och senare text. Några småfläckar.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 16

Budhistorik (50 bud)
1663431
35 000
1663613
35 000
1663431
32 000
1663610
31 000
1663431
28 000

Slutpris SEK:
35 000
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer