Karta över Stockholm 1700-tal

285112

STOCKHOLM. HOMANN, JOHANN BAPTIST (1663-1724). Accurate Carte der Upländischen Scheren mit der Situation und Gegend umb... Stockholm. Nürnberg utan år (ca 1720-30), handkolorerad, kartusch och två vyer över Stockholm ("Norder Malm" och "Syder Malm"), ca 48,5x57,5 cm

Ej examinerad ur ram. Smärre fläckar och pappersskador.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Rum 2

Karta över Stockholm 1700-tal
Budhistorik (15 bud)
1658025
3 400
1656570
3 200
1653610
1651036
2 400
1650980

Slutpris SEK:
3 400
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer