Ljuskrona sengustavianskstil

285050

LJUSKRONA, sengustavianskstil, 1800-tal, för åtta ljus, behängd med olikslipade prismor, mässingsstomme med dekor av bla lejonmaskaroner, korgbotten med sparljus, ovandel med plym, höjd 86 cm

Smärre skador och kompletteringar, en ljusarm stukad

Belysning, Ljuskronor

Rum 14

Ljuskrona sengustavianskstil

Budhistorik (52 bud)
1659307
22 000
1659304
21 000
1659303
20 000
1659302
19 500
1659297
19 000

Slutpris SEK:
22 000
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 840 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer