Ljuskrona sengustavianskstil

285050

LJUSKRONA, sengustavianskstil, 1800-tal, för åtta ljus, behängd med olikslipade prismor, mässingsstomme med dekor av bla lejonmaskaroner, korgbotten med sparljus, ovandel med plym, höjd 86 cm

Smärre skador och kompletteringar, en ljusarm stukad

Belysning, Ljuskronor

Rum 14

Ljuskrona sengustavianskstil

Budhistorik (52 bud)
1659307
22 000
1659304
21 000
1659303
20 000
1659302
19 500
1659297
19 000

Slutpris SEK:
22 000
2 000 EUR, 2 310 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.