Skulptur från antiken

262977

SKULPTUR, modergudinna, Amlash-kultur, Kaspiska havet, ca 1.000-800fKr, lergods, höjd 28cm, monterad på träplatta, Proveniens: Bruun Rasmussen 2001, Västsvensk privatsamlare, inköpt Viktoria Lindström Antikhandel, Stockholm 1950-talet

Ett öra saknas

Etnografica

Monter 28

Skulptur från antiken

Budhistorik (10 bud)
1468786
3 400
1468766
2 600
1468756
2 400
1468399
1467856

Slutpris SEK:
3 400
324 EUR, 365 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.