Egyptiskt gipshuvud

262900

HUVUD, Egypten, ptolemeisk tid, gips, ögon i glas, spår av bemålning, höjd 16, längd 19cm, etikettmärkning daterad 1903
Proveniens: Bruun Rasmussen 1901

Etnografica

Monter 28

Egyptiskt gipshuvud

Budhistorik (16 bud)
1467173
9 600
1467171
8 600
1467170
8 400
1467145
8 200
1467141
4 200

Slutpris SEK:
9 600
967 EUR, 1 098 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.