Afrikansk mask

261718

MASK, Wee/Guere-Wobe, Elfenbenskusten, patinerat och bemålat trä, textil, nitar, kaurisnäckor, höjd 27 cm,
Proveniens: Inköpt av Max Willborg 1980

Skador, ínsektsangrepp

Etnografica

Monter 18

Afrikansk mask

Budhistorik (5 bud)
1467413
650
1467252
600
1467247
550
1463972
500
1463970

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.