Trumma från Yoruba

254325

TALKING DRUM, TRUMPINNE, Yoruba, 1960-tal, getskinn, hjortskinn, trä och växtfibrer, höjd 23 cm, Proveniens: Inköpt av svensk militärobservatör under Biafrakriget 1968-69

Etnografica

Monter 28

Trumma från Yoruba

Budhistorik (2 bud)

1468502
1456877

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer