Trumma från Yoruba

254325

TALKING DRUM, TRUMPINNE, Yoruba, 1960-tal, getskinn, hjortskinn, trä och växtfibrer, höjd 23 cm, Proveniens: Inköpt av svensk militärobservatör under Biafrakriget 1968-69

Etnografica

Monter 28

Trumma från Yoruba

Budhistorik (2 bud)

1468502
1456877

Slutpris SEK:
34 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.