Nigerianska bronser

254322

CEREMONIKLOCKA, ARMSMYCKE, brons, sydöstra Nigeria, 1800/1900-tal, höjd ca 12 cm vardera, Proveniens: Inköpt av svensk militärobservatör under Biafrakriget 1968-69

Mindre gjutningsdefekter, slitage

Etnografica

Monter 28

Nigerianska bronser

Budhistorik (1 bud)

1464418
2014-10-01 08:31:08

2014-10-02 kl 20:10
Slutpris SEK:
27 EUR, 32 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.