Bägare silver år 1800

264055

BÄGARE, silver, konande form med bl a trembelerad dekor av blomsterslingor på förgylld fotring med dekor av akantusblad, invändigt förgylld, Jonas Nordqvist, Hudiksvall 1800, höjd ca 20,5 cm, vikt ca 356 g

Förgyllning med slitage, mynning med bristning

Silver

Monter 11

Bägare silver år 1800

Budhistorik (18 bud)
1430795
16 000
1430804
15 500
1430795
14 000
1430799
13 500
1430795
11 500

Slutpris SEK:
16 000
1 611 EUR, 1 830 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.