Spegel empire

263973

SPEGEL, stockholmsarbete i empire, stämplad L.M. Thim och etikettmärkt Carl Thim (spegelfabrikör och tillverkare av ljuskronor i Stockholm 1810-1814/17 respektive spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, 1818-1834), samt Stockholms hallstämpel, förgylld ram, kvicksilverfolierad glas,190x90 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt på Stjernsund slott på 1960-talet

Torrsprickor, dekorskador, lagningar

Speglar

Rum 12

Spegel empire

Budhistorik (5 bud)
1431047
6 400
1425829
6 200
1422314
4 200
1420510
1420121

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.