Guldvåg märkt Holland/Tyskland

263682

GULDMYNTVÅG med VIKTSATS, s k Muntgewichtdoos, Holland/Tyskland, daterad 1659, våg av järn, skålar av mässing, 15 1/2 st. vikter av mässing, etui av lövträ i form av ett bokfodral, inuti locket påskrift, låda i sargen med äldre handskriven anvisning, haspar för stängning av mässing, fodralet med stämplad dekor, 14,5 x 8,5 cm
LITTERATUR: Jmf snarlik i Katalog Kunstkammer Georg Laue, Scientifica, München 2004, nr 9,

vikter, samt skjutlocket över bleckfacket liksom bleck saknas, en hasp skadad

Diverse

Monter 10

Budhistorik (3 bud)

1429941
5 000
1423514
4 200
1418655

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.