Joseph Hickel hans krets

263673

HICKEL, Joseph, (Österrike, 1700-tal): hans krets, Porträtt av kejsarinnan Maria Teresia av Österrike (1717-80), klädd i sorgdräkt, bärandes ungerska Sankt Stefanorderns storkors infattad i briljanter och rubiner - sittande midjebild, olja på duk, 92,5x71,5 cm
Sannolikt gåva till envoyén Ulric Celsing (1731-1805). Envoyé i Konstantinopel, 1770-80, i Dresden, 1782-87 och i Wien, 1787-89
PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län

Uppfodrad, dukskador, retuscher

Ändringar/tillägg
Visas på begäran

Biby, Konst, Måleri

Joseph Hickel hans krets

Budhistorik (19 bud)
1434742
12 000
1434741
11 500
1434738
11 000
1434348
10 500
1434736
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.