Bokskåp stockholmsarbete i nygotik

263671

BOKSKÅP, stockholmsarbete i nygotik, Fredrik Rambachs krets, fanérat med mahogny, dekor delvis träskuren, rak form, rakt profilerat krön med valvbågar, front med två glasdörrar, dekorerade med spröjs och gotiska spetsbågar, inredning med fem hyllor, kortsidor med dekor av galler och rosetter, profilerad sockel och pärlstav, höjd 237, 136x43 cm

Skador, slitage, dekordelar saknas

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Rum 17

Budhistorik (13 bud)
1429369
21 000
1423515
15 000
1422859
14 000
1421038
10 000
1420732

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.