Axel Fridell torrnål

263465

FRIDELL, Axel (1894-1935): (2) torrnål, porträtt av Kapten Calamnius- Malmberg samt konstnären Bernhard Neuman, en signerad samt signerad i plåten Fridell-17, etat II, samt en signerad A Fridell 1916 samt i plåten spegelvänd, mått 29,1x29,2 samt19,6x14; se Haskell 45+88
Proveniens: Torsten Laurins samling

Rum 1

Axel Fridell torrnål
Budhistorik (4 bud)

1430026
1426607
950
1426606
700
1420178

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.