Tysk stambok från tidigt 1800-tal

263101

STAMBOK - ALBUM AMICORUM. Tidigt 1800-tal (ca 1798-1820), mestadels skriven på tyska, bl.a. daterad Hamburg, Bamberg, Göteborg, innehåller bl.a. 3 akvareller (blomstermotiv), 1 broderi, 1 hårfläta, i liten tväroktov, samtliga lösa blad.
Samtida skinnband, marmorerad pappkassett.

Lösa blad, bandet i två delar, nött, kassetten nött, text med några småfläckar

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 28

Budhistorik (11 bud)
1419673
1425097
750
1419673
700
1425096
650
1419673
600

Slutpris SEK:
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.