Bestick silver Borgå Tammerfors

262659

BESTICK, 102 dlr, silver, snäckmodell, olika årsstämplar, 1910/20-tal, Borgå/Tammerfors, stämplade Alm och mew, bestående av: 18 matknivar med stålblad, 18 matskedar, 12 matgafflar, 12 dessertskedar (längd 17,5 cm), 12 bordsknivar med stålblad, 12 bordsgafflar, 18 teskedar (längd 13 cm), vikt exkl. knivar 2520 g

Teskedar ej identiska, knivarnas skaft med bucklor

Silver

Monter 1

Budhistorik (18 bud)
1425281
17 000
1425309
16 500
1425281
16 000
1425308
15 500
1425281
15 000

Slutpris SEK:
17 000
1 641 EUR, 1 863 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.