Skänkskåp Västra Härjedalen

262510

SKÄNKSKÅP, för hörn, Västra Härjedalen, daterat 1856, imitationsmåleri i rött och grönt, polykrom dekor av blommor och stjärna, baksidan med påmålad figur, höjd ca 203, 140x100 cm
PROVENIENS: Gammelskogen i Tännäs Socken, Västra Härjedalen. Under 1930-tal flyttades hela gården 3 km söderut till gårdens tidigare fäbodställe, nytt gårdsnamn blev nu Skogen.

Bruksslitage, lås och nyckel saknas

Allmoge, Möbler

Rum 2

Skänkskåp Västra Härjedalen

Budhistorik (1 bud)

1431990
2014-09-13 10:19:21
5 000

2014-09-20 kl 12:15
Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.