Brevkort från tidigt 1900-tal

262444

BREVKORT (16). 16 st handskrivna brevkort från 1900-talets första år, flertalet till Waldemar von Bülow. 16 st.

Bülow var från 1891 redaktör för den grundade liberala lundatidningen Folkets Tidning. Han var god vän med Strindberg som periodvis bodde hos Bülow under sina lundavistelser och bland annat firade sin 50-årsdag 1899 hos denne.

Varierande skick.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 28

Brevkort från tidigt 1900-tal

Budhistorik (1 bud)

1415554
2014-09-02 15:33:55

2014-09-08 kl 21:06
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.