Fåtöljer Jan Bocan

262387

FÅTÖLJER, 4 st, Jan Bocan, formgivna för den Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i svärtat böjträ, sits och rygg i rotting, sitthöjd ca 43 cm
PROVENIENS: Tjeckoslovakiska ambassaden Stockholm
HISTORIK: Jan Bocan var professor vid Tekniska Högskolan i Tjeckien. Knappt 30 år gammal vinner Jan Bocan arkitekttävlingen om den nya Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm. Detta blir hans första stora uppdrag. Ambassaden blev ett totalkonstverk med alla interiörer, textila konstverk och möbler formgivna av Bocan. Ambassaden ritades och uppfördes mellan åren 1968-70, och invigdes 1972.

Enligt uppgift tillverkade av Thonet.

Smärre bruksslitage

Möbler, Design

Rum 4

Fåtöljer Jan Bocan

Budhistorik (8 bud)
1420875
1420873
2 800
1420872
2 600
1420871
2 400
1420663

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.