Lohman Arboga känning 1737

262118

ARBOGA. LOHMAN, JACOB BENJAMIN. Arboga känning. Stockholm (P. J. Nyström) 1737.
4to. 1 utvikbar graverad plansch J. van der Aveelen (vy över Arboga), 1 utvikbar träsnittsplansch (Arboga stads grundritning), träsnittsillustrationer i texten.
Samtida brunt hfrbd, rygg med upphöjda bind, stänksnitt.

Warmholz 411.
Arbogagravyren är ur "Suecia antiqua et hodierna" och graverad av J. van der Aveelen 1703. Arbetet är en av 1700-talets främsta stadsbeskrivningar.

Bandet delvis nött, några skador. Några anteckningar, mest i blyerts, enstaka småfläckar, hörnen bruntonade. Insatt blad med anteckningar.

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Monter 23

Lohman Arboga känning 1737

Budhistorik (7 bud)
1411719
1419774
1411719
1 400
1419773
1 300
1411719

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.