Nationalmusei årsbok med etsning av Gunne

261856

GUNNE, Carl (1893-1979): Nationalmusei årsbok. Stockholm 1925. Med signerad etsning av Carl Gunne, nr 1/3 (Italiensk landskap). Vackert blått skinnband med gulddekor

Gunne var bl.a. föreståndare för Nationalmuseums samling av modernt måleri och skulptur under 1932-1937.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Monter 15

Budhistorik

2014-09-02 kl 21:48
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.