Karta över Grönland från 1660-tal

261813

KARTA GRÖNLAND. THEUNITZ Jacobsz, J. - C. LOOTSMAN. Pascaerte van Groen-Landt, Yslandt, Straet Davids en Ian Mayen eylandt... Amsterdam ca 1660. Handkolorerad graverad karta, ca 43x53,5 cm

Enstaka småfläckar, nära skuren, mindre lagning

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser, Konst, Grafik

Rum 4

Budhistorik (9 bud)
1414453
2 400
1414328
1 300
1414327
1414326
1414325

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.