Hörnhängskåp

261668

HÖRNHÄNGSKÅP, 1800-tal, allmoge, senare bemålning av konstnären Sven Lundqvist(1918-2014), höjd ca 127, bredd 63 cm, nyckel meföljer,
Proveniens: Sven Lundqvist(1918-2014), skulptör, bildhuggare född 1918 i Storvik, Gävleborgs län. Han studerade vid Konstakademien, i Frankrike och Italien.

Slitage, senare bemålning

Ändringar/tillägg
Nyckel medföljer avhämtas vid Utlämningen

Möbler, Allmoge

Rum 4

Hörnhängskåp

Budhistorik (4 bud)

1413273
1412706
1412006
650
1406525
500

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.