Speglar 1 par Louis XVI Danmark

254332

SPEGLAR, 1 par, Louis XVI, Danmark, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönet med bandrosett, blomstergirlang och korslagda palmblad, medaljonger med profilporträtt i renässansstil, ramen med astragal- och pärlstav, nedre sarg med blomstergirlanger, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 205 x 78 cm
Sannolikt efter teckning av N.H. Jardin eller C. F. Harsdorff.
PROVENIENS: Flensborg samlingen, Kay Uwe Jensen, Flensborg

Kompletteringar och lagningar

Speglar

Rum 10

Budhistorik (30 bud)
1414076
60 000
1414081
58 000
1414076
56 000
1414079
54 000
1414076
52 000

Slutpris SEK:
60 000
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 840 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer