Joseph Hickel hans krets

261590

HICKEL, Joseph, Österrike, hans krets, 1700-tal: Porträtt av Josef II av Österrike (1741-90), tysk-romersk kejsare, klädd i Chevaux-Légers regementets gröna uniform, bärandes Maria-Teresiaorden och Gyllene skinnets ordenstecken i kedja, till vänster skymtar tysk-romerska rikets krona - midjebild, olja på duk, 93x71,5 cm
Sannolikt gåva till envoyén Ulric Celsing (1731-1805). Envoyé i Konstantinopel, 1770-80, i Dresden, 1782-87 och i Wien, 1787-89
PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län

Uppfodrad, dukskador, retuscher

Biby, Konst, Måleri

Rum 14

Joseph Hickel hans krets

Budhistorik (19 bud)
1411628
18 000
1411623
17 500
1411621
17 000
1411620
16 500
1411618
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 813 EUR, 2 059 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.