David Klöcker Ehrenstrahl hans ateljé Sigismund

261588

EHRENSTRAHL, David Klöcker (1629-1698) hans ateljé: Porträtt av kung Sigismund av Sverige - kung Zygmunt III Waza av Polen-Litauen (1566-1632), iklädd harnesk, guldbroderad mörkblå mantel över den "romerska" dräkten, hållandes en kommandostav, i bakgrunden antikiserande bebyggelse - sittande knästycke, olja på duk, 147x126 cm
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, Sig:24, sidan 111 i indexverket
PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län

Uppfodrad, dukskador, lagningar, retuscher

Biby, Konst, Måleri

Rum 14

Budhistorik (5 bud)
1401913
40 000
1401898
30 000
1401481
1401355
1401275

Slutpris SEK:
40 000
4 028 EUR, 4 576 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.