Stola gustavianska Johan Lindgren

261587

STOLAR, 8 st., gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1780-1800), samtliga dubbelsignerade ILG, träskuren dekor, dekor av hörnfleuroner, sarger med bladsnitt, trapetsformad rygg, godronnerade, avsmalnande kannelerade ben, bemålade, stämplade Biby Fideikommiss
PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Stockholm 1908, delvis avbildade i övre förstugan

Biby, Möbler

Rum 2

Budhistorik (13 bud)
1412124
46 000
1411904
44 000
1409190
40 000
1406464
39 000
1406203
38 000

Slutpris SEK:
46 000
4 388 EUR, 4 936 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.