Konsolbord empire

261586

VÄGGBORD, stockholmsarbete i empire, förgyllt med polerat guld och slagmetall, dekor delvis träskuren, delvis i pastellage, i form av psykopomper, rosetter och palmetter, förgyllt med polerat guld och slagmetall, skiva av carraramarmor, a tergo märkt VM.10, höjd 68, 109 x 59 cm
Bordet märkt 1255 med tusch undertill, samt med fraktgodssedel "Till friherrinnan Anna von Essen, Strömsberg, Jönköping"
PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län

dekorskador, slitage

Biby

Rum 12

Konsolbord empire

Budhistorik (22 bud)
1412311
11 500
1412320
11 000
1412311
10 500
1410689
10 000
1410689
9 600

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.