Bålskål glas med silverfot samt bordsplatå silver

261585

BORDSPLATÅ och FOTSTÄLLNING med fasettslipad bålskål av glas, av Fredrik & Wilhelm Zethelius, Stockholm 1842, rund platå med spegelglas, reliefdekor med blad och fleuroner, diameter 35 cm, höjd 6,2 cm, träbotten; fotställning med tre svängda ben, reliefdekor av äggstav och blad, höjd 10,7 cm, vikt 490 g, bålskålen höjd 24,5 cm, diameter 28,5 cm
PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län

bålskålen med obetydliga nagg

Biby

Monter 12

Budhistorik (6 bud)
1412221
16 500
1412194
16 000
1403801
10 000
1403799
9 200
1402217
5 000

Slutpris SEK:
16 500
1 574 EUR, 1 770 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.