David Klöcker Ehrenstrahl hans ateljé Gustav Vasa

261583

EHRENSTRAHL, David Klöcker (1629-1698) hans ateljé: Porträtt av kung Gustav I Vasa (ca 1496-1560) som triumfator, iklädd harnesk med förgyllda dekorelement, guldbroderad svart mantel samt plym- och lagerbladssprydd hjälm med strålkrona, hållandes i höger hand kommandostav - sittande knästycke, bär signatur K., olja på duk, 149 x 126 cm.
Möjligen utförd av en av Ehrenstrahls elever, D. Kock eller D. von Köln
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1938:176
PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län

uppfodrad, retuscher

Biby

Rum 14

Budhistorik (25 bud)
1412098
48 000
1412062
46 000
1411633
44 000
1412061
42 000
1411633
40 000

Slutpris SEK:
48 000
4 632 EUR, 5 261 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.