Spegel rokoko

261551

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papir maché, förgylld, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 117,5 x 44,5 cm
PROVENIENS: Inköpt omkring 1900 från Brokinds herrgård, Östergötland

dekorskador, lagningar, smärre kompletteringar, förgyllningen med slitage/bortfall

Speglar

Rum 2

Spegel rokoko

Budhistorik (14 bud)
1411900
12 000
1411920
11 500
1411900
11 000
1411919
10 500
1411900
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.