Skrin Japan

261458

SKRIN, Japan, 1800-talets slut, lackarbete, förvaringsask medföljer, höjd 9,5, 40x9,5 cm
Proveniens: hemfört år 1885 från Japan av löjtnanten i flottan Carl Edvard Ulff(1856-1942)-se medföljande brev

Smärre färgbortfall

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 9

Skrin Japan

Budhistorik (23 bud)
1410480
3 200
1411594
1410480
2 800
1411591
2 600
1410480
2 400

Slutpris SEK:
3 200
309 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.