Peter Dahl Stolta stad

261433

DAHL, Peter (född 1934): Stolta stad - Fredmans Epistel nr. 33, "Om fader Mowitz öfverfart till Djurgården", signerad Peter Dahl, färglitografi, ca 42x87 cm, oramad

HISTORIK:Peter Dahl illustrerade på 1980-talet Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i akvareller som blev förlagor för det grafiska verket. Stolta stad skildrar fader Movitz överfart till Djurgården med Ulla Winblad.

Rum 1

Peter Dahl Stolta stad

Budhistorik (5 bud)
1410090
6 400
1405620
6 000
1405616
5 000
1402699
1 800
1401803

Slutpris SEK:
6 400
611 EUR, 687 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.