Guldvåg märkt Holland/Tyskland

261348

GULDMYNTVÅG med VIKTSATS, s k Muntgewichtdoos, Holland/Tyskland, daterad 1659, våg av järn, skålar av mässing, 15 1/2 st. vikter av mässing, etui av lövträ i form av ett bokfodral, inuti locket påskrift, låda i sargen med äldre handskriven anvisning, haspar för stängning av mässing, fodralet med stämplad dekor, 14,5 x 8,5 cm
LITTERATUR: Jmf snarlik i Katalog Kunstkammer Georg Laue, Scientifica, München 2004, nr 9,

vikter, samt skjutlocket över bleckfacket liksom bleck saknas, en hasp skadad

Diverse

Monter 7

Budhistorik (10 bud)
1411824
5 600
1411823
5 200
1411822
5 000
1411820
4 600
1411818
4 400

Slutpris SEK:
5 600
564 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.