Vackert band med litografi av Harald Lindberg

261149

BAND. JONSON, ERIK. Leva i skärgård. Stockholm 1954.
8:o. Med 1 signerad numrerad litografi, 10 planscher, dekor av pärm och försättsblad av Harald Lindberg.
Blått skinnband, med blindpressad dekor och gulddekorationer, inre denteller, guldsnitt ( F. Beck & son). Utförd i en numrerad och med författarens dedikation försedd bibliofilupplaga i 300 ex varav detta är nr 253. Med Stellan Wennerstens exlibris.

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Rum 1

Budhistorik (5 bud)
1400174
1409787
950
1400174
900
1409783
850
1400174

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.