Skrivskåp Nordeuropa

260827

SKRIVSKÅP, Nordeuropa, 1800-talets början, fanérat med mahogny, delvis förgyllda beslag, lådinredning och skrivskiva bakom rullklaff, draghandtag i form av lejonmaskaroner, kannelerade hörn, höjd 191, 101x67 cm
PROVENIENS: I arv inom familjen sedan 1900-talets början, enligt uppgift från kan skåpet härröra från Johannesberg eller Skytteholm

Fanérskador, torrsprickor, enstaka dekordelar saknas

Ändringar/tillägg
Nycklar finns att avhämta vid Utlämningen

Rum 17

Skrivskåp Nordeuropa

Budhistorik (23 bud)
1407930
18 000
1407952
17 500
1407930
17 000
1407884
16 500
1407884
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 737 EUR, 1 973 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.