Konsolbord gustaviansk stil

259674

KONSOLBORD, gustaviansk stil, omkring 1900, stämpelmärkt på insidan Möbeltillverkning Kärnan Helsingborg, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av växtornamentik, blomsterfestoner och lejonmaskaron, kraftigt överkragade ben, profilerad vit marmorskiva, höjd 90, 130 x 63 cm

lagningar, dekorskador

Rum 9

Konsolbord gustaviansk stil

Budhistorik (16 bud)
1398629
15 000
1398635
14 500
1398629
14 000
1398631
13 500
1398629
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 437 EUR, 1 688 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.