Konsolbord gustavianskt skiva av blybergsporfyr

259671

KONSOLBORD, gustavianskt, möjligen Åbo, träskuren dekor, bemålat och förgyllt, skiva av blybergsporfyr med ristad märkning på undersidan 37 20, sargen med ornamentik och pärlstav, hörnfleuroner, benen med bladhölstrade överkragningar, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med urna och flammande facklor, höjd 79, 96 x 52 cm

dekorskador, något omarbetat, kompletterat

Rum 2

Budhistorik (7 bud)
1398425
18 000
1398089
17 500
1396627
15 500
1395960
15 000
1393318
11 000

Slutpris SEK:
18 000
1 717 EUR, 1 931 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.